Mehmet Şimşek: Enflasyonda geçiş dönemi bu ay sona eriyor, dezenflasyonun eşiğindeyiz

Makrofinansal ve öngörülebilirliğinin en önemli bileşeninin fiyat istikrarı olduğunu anımsatan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Şu an en büyük ve tek önceliğimiz fiyat istikrarı. Sıkı para ve maliye politikası ve hedeflerle uyumlu gelirler politikası; reçete bu” dedi. “Enflasyonun indirilmesi ortalama 3,4 yıl alıyor” diyen Şimşek, ilk günden itibaren 1. yılın bir geçiş dönemi olduğunu kamuoyuna duyurduklarını ve Mayıs ayında dezenflasyon sürecinin eşiğine gelindiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da “Enflasyonla Mücadele ve Merkez Bankacılığı” başlıklı panelde konuşuyor.

Makrofinansal ve öngörülebilirliğinin en önemli bileşeninin fiyat istikrarı olduğunu anımsatan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Şu an en büyük ve tek önceliğimiz fiyat istikrarı. Sıkı para ve maliye politikası ve hedeflerle uyumlu gelirler politikası; reçete bu” dedi. “Enflasyonu tek haneye sonra daha düşük tek haneye indirmek kararlılık ve sabır gerektiriyor” diyen Şimşek, ilk günden itibaren 1. yılın bir geçiş dönemi olduğunu kamuoyuna duyurduklarını ve Mayıs ayında dezenflasyon sürecinin eşiğine gelindiğini söyledi. Şimşek, “Enflasyonun indirilmesi ortalama 3,4 yıl alıyor” dedi. 

Hedeflerinin cari açığı kalıcı şekilde yüzde 2,5’in altına düşürmek olduğunu söyleyen Şimşek, “Hedeflerden daha iyisini yapacağımıza inanıyoruz” dedi.

“Programımız çalışıyor” diyen Bakan Şimşek, cari açıktaki iyileşmenin devam edeceğini, enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin de önümüzdeki aylarda yaşanacak gerilemeler sonrası hedeflere yaklaşacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x