Çeşme’de rezidans çılgınlığı: Beton bloklara ‘turizm tesisi’ zırhı

İzmir’de sahil şeridindeki ilçelerde peş peşe gündeme gelen lüks konut projeleri inşaatı İzmir Foça’da ekoköy, Çeşme’de ise rezidans olarak devam ediyor.

Evrensel’den Ramis Sağlam’ın haberine göre, Ilıca Mahallesi Yıldızburnu’da denize beton döktüğü iddialarıyla gündeme gelen Demirok Firmasının yeni rezidans adresi Çeşme’nin Ayasaran bölgesi oldu. Çeşme’de konutlar için sadece iki kat izin verilirken bakanlıktan alınan, “turizm tesisi” izni ile 5 katlı konut projeleri inşa ediliyor.

Demirok Firmasının Çeşme Ayasaran’daki lüks konut projesi “NOA-Terrace” adını taşıyor. Proje, 16 bin 850 m2 alan üzerinde 70 daire, 26 villa olarak projelendirilmiş.

‘TURİZM PROJESİ DEĞİL DOĞA TALANI’

Turizmcilerin turizme faydası olmadığını vurguladıkları “beton bloklar” ile doğa tahrip edilmeye devam ediliyor. Proje sahiplerinin, “turizm projesi” dedikleri lüks konut projeleri bölge halkı tarafından da “doğa talanı” olarak tanımlanıyor. Çeşme Yarımada Çevre Derneği, “Turizm tesisi kisvesi altında yapılarak satışa sunulan bu konutları hiçbir resmi makam görmüyor, engellemiyor” diyerek tepki gösterdi.

SORUMLU KURUMLAR SADECE İZLİYOR

Turizm alanlarına yapılan turistik tesislerin sadece yüzde 20’sine rezidans yapılabileceğini belirten dernek yönetimi, “Bu projede yüzde 100 konut yapılıyor. Kamu kurumları, ilgili bakanlıklar ‘kaçak inşaata’ sadece seyirci kalıyorlar. Şirket ‘NOA-Terrace’ adlı web sayfasında satışa bile başlamış” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x