Yapamazsın demişlerdi: Huawei, HarmonyOS ile 1 milyar cihaza ulaştı!

Çinli teknoloji devi Huawei, yapılamaz denileni başardı ve kendi geliştirdiği işletim sistemi HarmonyOS ile Android ve iOS karşısında oldukça büyük bir başarıya imza attı. Huawei, Microsoft’un zamanında yapamadığını yaparak kendi işletim sistemiyle tam 1 milyar farklı cihazda kullanılır hale geldi. Bu anlamda şirket, Android ve iOS’a kafa tutma iddiasının üstesinden gelmiş gibi görünüyor. İşte detaylar…

Huawei HarmonyOS, iOS ve Android için alternatif oldu

Bildiğiniz üzere 2020’li yılların başında ABD ile Çin arasında oldukça şiddetli bir ticaret savaşı yaşanmıştı. Özellikle teknoloji firmalarını hem ekonomik hem de yapısal olarak fazlasıyla etkileyen bu savaş sonrasında Huawei, Google ile yollarını ayırmış ve Play Store gibi hizmetleri kullanamayacak hale gelmişti. Bu aşamada Huawei, cesur bir karar aldı ve HarmonyOS ile iOS ve Android’e rakip olmaya karar verdi.

İlk olarak 2019 yılında Honor Smart TV’ler için piyasaya çıkan ve sonrasında kablosuz modemlere gelen HarmonyOS, 2021’in haziran ayından itibaren Huawei tarafından üretilen akıllı telefon, tablet ve akıllı saatler için sunuldu.

Huawei’nin yaşanan Google ayrılığı sonrasında kendi ekosistemini yaratma yoluna gitmesi şirket için oldukça büyük bir başarının yolunu açtı. Aradan geçen 5 yıllık sürede, Huawei HarmonyOS işletim sistemli cihaz sayısı toplamda 1 milyarı buldu.

Her ne kadar Huawei için işler yolunda gidiyor gibi görünse de, şirketin başarısının globalde henüz bir karşılığı yok gibi görünüyor. HarmonyOS’un kullanımı şu an büyük ölçüde Çin pazarı ile sınırlı ve yeni dönemde özellikle Avrupa pazarında kabul görüp görmeyeceği şimdilik belirsiz.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x